Jutro Święto Wojska Polskiego. W Ossowie rozpoczynają się obchody
W poniedziałek w kraju trwają uroczystości i imprezy związane z obchodami przypadającego we wtorek, 15 sierpnia, Święta Wojska Polskiego. W Ossowie obędzie się uroczystość w hołdzie bohaterom Bitwy Warszawskiej 1920 roku.
2023-08-14, 06:00
W Warszawie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda w Pałacu Prezydenckim wręczy nominacje generalskie i admiralskie oraz odznaczenie państwowe.
Prezydent RP weźmie też udział w Apelu Pamięci przed Pomnikiem Poległych w 1920 r. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Obchody Święta Wojska Polskiego
W Ossowie pod Warszawą odbędą się Obchody Święta Wojska Polskiego oraz rocznicy Bitwy Warszawskiej pod hasłem "Silna Biało-Czerwona", z udziałem szefa MON Mariusza Błaszczaka.
Wicepremier Jarosław Kaczyński będzie uczestniczyć w pikniku wojskowym "Silna Biało-Czerwona" w Uniejowie w województwie łódzkim.
REKLAMA
15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie z Rosją Radziecką w 1920 r. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Od 1992 r. święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.
Obchody w Ossowie
W Ossowie obędzie się uroczystość w hołdzie bohaterom Bitwy Warszawskiej 1920 roku. O 21.00 przy krzyżu księdza majora Ignacego Skorupki odczytanie zostanie Apel Poległych oraz oddana zostanie salwa honorowa.
Uroczystość jest częścią obchodów 103. rocznicy zwycięskiej dla Polski Bitwy Warszawskiej, zwanej też "Cudem nad Wisłą", która toczyła się w dniach od 13 do 25 sierpnia 1920, w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Walki pod Ossowem i Radzyminem trwały pomiędzy 13 a 16 sierpnia i zakończyły zwycięstwem Polaków, co było jednym z warunków powodzenia polskiej kontrofensywy.
Posłuchaj
Dyrektor Parku Kulturowego Ossów - Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku Krzysztof Jaszczak, że ta uroczystość ma wyjątkową symbolikę. - To jest zawsze podniosła uroczystość o randze wojskowej, mnóstwo osób chce oddać cześć i hołd naszym bohaterom. To jest bardzo symboliczne miejsce, gdzie Polacy przelewali krew za naszą wolność - mówił.
REKLAMA
Krzysztof Jaszczak podkreśla, że każdy, dla kogo bliskie są ideały, dla których w 1920 roku poświęcali się polscy żołnierze w czasie Bitwy Warszawskiej na polach Ossowa, powinien to miejsce odwiedzić. - W Polsce mamy dwa takie miejsca, które Polak powinien odwiedzić i uczestniczyć w obchodach - to jest Grunwald i właśnie Ossów - mówił.
Posłuchaj
Część Bitwy Warszawskiej
Walki pod Ossowem, były częścią Bitwy Warszawskiej, określonej w 1931 roku przez brytyjskiego dyplomatę lorda Edgara d'Abernona, mianem osiemnastej decydującej bitwy w dziejach świata. - To jest miejsce, w którym Polacy pokonali bolszewików, ochronili nie tylko Warszawę, ale i całą Europę przez zalewem bolszewików - dodaje Krzysztof Jaszczak.
Przed Apelem Poległych o 19.00 na Polanie Dębów Pamięci 96. Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Ossowie odbędzie się uroczystość odsłonięcia popiersia Janusza Krupskiego Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który zginął w katastrofie lotniczej polskiej delegacji, udającej się do Katynia w 2010 roku, by oddać hołd Polakom zamordowanym z rozkazu Stalina.
We wtorek w Ossowie odbędą się główne uroczystości z okazji 103. rocznicy zwycięstwa nad bolszewikami, między innymi na terenie Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej odprawiona zostanie uroczysta msza w intencji bohaterów 1920 roku, a o 14.00 rozpocznie się inscenizacja Bitwy Warszawskiej, w której weźmie udział około 100 rekonstruktorów.
REKLAMA
- "Silna Biało-Czerwona". Dziś piknik wojskowy w Zawichoście z udziałem Jarosława Kaczyńskiego
- Zwiększenie armii i budowa obrony powietrznej. Minister Błaszczak wskazał priorytety MON
- Pioruny i Groty zdobyły renomę na rynku. Prezes PGZ: pracujemy nad kolejnymi rozwiązaniami
IAR/PAP/jb
REKLAMA